TÜRKİYE GÜVENLİK GÖREVLİLERİ PLATFORMU

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BİZE ULAŞIN

Bize Ulaşın

BİZİ TAKİP EDİN

Kimlik Yenilemeyen veya İptal Olan Güvenlik Görevlisi Tazminat Alabilir mi?

Kimlik Yenilemeyen veya İptal Olan Güvenlik Görevlisi Tazminat Alabilir mi?

Tarih 09/Aralık/2020, 13:19 Editör Onur Doğan

Ali Rıza Beye kimlik konusunu sorduk

Ali Rıza Bey bana yöneltilen bir soruyu sormak istiyorum size, Özel Güvenlik kimliği alan meslektaşımız 5 sene sonunda kimliğini yenilemek ve çalışmak istemezse tazminat alabilir mi? İşin hukuki kısmı nedir?


KİMLİK SÜRESİ DOLAN VEYA İPTAL OLAN ÖGG'NİN TAZMİNAT HAKKI VAR MI?

Evet vardır. Şöyle ki; 5188 sayılı özel güvenlik kanununda belirttiği üzere özel güvenlik görevlileri 5 yılda bir kimliklerini yenilemeleri gerekmektedir.

Süresi içerisinde yenileme yapmayan özel güvenlik görevlileri ne yazık ki özel güvenlik görevini ifa edemez ve yetkilerini kullanamazlar. İşverenler de özel güvenlik niteliği taşımadığı için çalıştıramaz. Çalıştırmadığı için de ÖGG'nin Kıdem ve İhbar tazminatını işveren ödemek zorundadır.

Bazı işverenler çalışanlara tebliğ ve tebellüğ gibi bir takım evraklar imzalattırarak amaçları ÖGG'nin kıdem tazminatını ödememek için bir takım kurtulma yollarına başvurmaktadır. Ancak bu evraklar işvereni ne yazık ki kurtaramamaktadır.

Çünkü işveren ÖGG'yi işe alırken çalışma süresinin ne zaman biteceğini resmi belge ile bildiği için bu şekilde işçiyi işe almaktadır.

Bir diğer husus ise işveren açık bir şekilde ÖGG'nin kimlik süresinin ne zaman biteceğini bilerek işe almaktadır. Sonra ki öne sürülen mazeretler kötü niyetliliği ortaya koymaktadır.

Ayrıca kimlik iptali olan ÖGG'lerinde Kıdem ve İhbar Tazminat hakları vardır. Her ne sebeple ile olursa olsun Kıdem ve Varsa Fazla mesai hakları vardır. Bu konuda tazminat haklarını almak isteyen kişiler bizlerden hukuki destek alabirler.

Bir özel şirket de calışan ogg bir arkadaşımızın sözleşmesinin işveren tarafından haklı neden olmadan feshedildiğini beyan etmesi üzerine acılan bir davadan emsal niteliginde bir karardır.

YARGITAY KARARI

Yargıtay tarafından alınan emsal karar şu şekilde;
Gerekçe:
1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre davalıların tüm davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışındaki temyiz itirazlarının reddine karar vermek gerekmiştir.
2-Taraflar arasındaki uyuşmazlık davacının iş sözleşmesinin haklı sebeple feshedilip feshedilmediği noktasındadır.
4857 sayılı Kanun’un 18. maddesi bakımından işçinin davranışlarından kaynaklanan sebepler, işçinin aynı Kanun'un 25/II. maddesinde öngörülen ve işverene derhal fesih yetkisi tanıyan haklı sebepler niteliğinde ve ağırlığında olmayan işyerinde işin görülmesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen, sözleşmeye aykırı davranışlarıdır.
İşçinin davranışı ancak işyerinde olumsuzluklara yol açması halinde geçerli sebep olabilir. İşçinin sosyal açıdan olumsuz bir davranışı, toplumsal ve etik açıdan onaylanmayacak bir tutumu işyerinde üretim ve iş ilişkisi sürecine herhangi bir olumsuz etki yapmıyorsa geçerli sebep sayılamaz. Yargılama sırasında bu sebeplerin ağırlıkları her olayın özelliğine göre değerlendirilmelidir. İşçinin iyi niyet ve ahlak kurallarına uymayan davranışı sonucunda iş ilişkisine devam etmek işveren açısından çekilmez hale gelmişse diğer bir anlatımla güven temeli çökmüşse işverenin haklı sebeple derhal fesih hakkı doğar.
Buna karşılık, işçinin davranışı taraflar arasında bulunması gereken güven temelini çökertecek ağırlıkta bulunmamakla iş ilişkisine devamı tam anlamıyla çekilmez hale getirmemekle birlikte, işin normal işleyişini bozuyorsa, işyerindeki uyumu olumsuz yönde etkiliyor ve işverenden bu nedenle iş ilişkisini yürütmesi normal olarak beklenemiyorsa 4857 sayılı Kanun'un 18/1. maddesi gereği geçerli fesih hakkı doğar.

Somut olayda, davacı 07/04/2011-30/09/2014 tarihleri arasında davalı asıl işveren işyerinde dava dışı ve davalı alt işveren şirketler nezdinde güvenlik görevlisi olarak çalıştığını, iş sözleşmesinin davalı alt işveren şirket tarafından haklı neden olmaksızın feshedildiğini ileri sürmüş davalı alt işveren ise davacının özel güvenlik kimlik kartını yenilememesi gerekçesi ile iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini savunmuştur. Mahkemece davacının özel güvenlik kimlik kartı olmaksızın çalıştırılmasının yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile dava konusu kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmiş ise de haklı feshe konu edilen eylem işin normal işleyişini ve işyerindeki uyumu olumsuz yönde etkileyici nitelikte olsa da haklı fesih sebebini oluşturacak ağırlıkta olmadığı anlaşılmış olup Kıdem ve ihbar tazminatlarının hüküm altına alınması gerekirken haklı fesih nedeni bulunduğu tespiti ile davanın reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgililere iadesine 27/06/2019 gününde oybirliğiyle karar verildi.

KISACASI: Yargıtay işten atılmayı haklı buldu ama ihbar ve Fazla mesai tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.
NOT:Bazı yargılamalar da ihbar alınamayabilir varsa fazla mesai olarakta alınabilir.
Ali Rıza Bilgilisoy

Bu haber 459 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hukuki Bilgilendirme

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.
Safımızı Belli Ediyoruz19/Aralık/2020

ANKET

Kurulan Özel Güvenlik Derneklerini Faydalı Buluyor musunuz?

Tüm Anketler

Reklam Alanı

Reklam için Tıklayın

kişi yorumlari kendi düşünceleridir ,yorumlardan sitemiz sorumlu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi